contestada

Organic apples are on special for $1.50 per pound. Does total cost vary
inversely or directly with the number of pounds purchased? Find the cost of
3.4 pounds of apples.

A. Inversely: $5.10

B. Directly; $5.10

C. Inversely: $2.27
D. Directly; $2.27

Respuesta :

Answer:

B: Directly; $5.10

Step-by-step explanation:

1 pound of apples = $1.50

so

3.4 pounds of apples = $1.50 x 3.4

                                    =$5.10

ACCESS MORE