cecymar17
cecymar17 cecymar17
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Write an equation.John bought 6 note books at CVS, he spent a total of $13.50.​

Respuesta :

Sevared
Sevared Sevared
  • 03-06-2019
2.25 per notebook because 13.50/6 = 2.25
Answer Link
TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 03-06-2019

Hello There!

6n=13.50

This means that 6 notebooks and some amount represented as n is 13.50

Answer Link

Otras preguntas

Most House business is conducted within the Committee of the Whole because this arrangement
what does this question mean? 'how efficient can this resource be compared to fossil fuels?'
Are there factors that affect supply of a product differently in the high street. and online?
How do I use a density in a sentence that shows it's scientific meaning?
A Northern Renaissance artist who also published books was Thomas More. Hans Holbein. Jan van Eyck. Albrecht Dürer.
Which describes a problem Britain faced at the end of the French and Indian War? A. Colonists wanted to go west for new land, but the British did not want them
Which measurement unit represents volume?
Linguists do not know for certain how language was developed by early humans? true or fales question
As mentioned in the video, India relies on this technique to increase the production of crops. (1 point) pro-immigration laws complex systems of bartering advan
What were the American diplomatic goals at the start of the war? What problems did they face, and what efforts were made to overcome them?