bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Why did the german army had good uniforms?
Identify the structures a virus can contain. Check all that apply. nucleic acid ribosomes cell membrane capsid envelope
Rent payments and property taxes are examples of ____________. select one: a. marginal costs b. variable costs c. fixed costs d. total cost
Which country made the first atomic bomb?
How can the mass of a coin be decreased? A. By melting the coin B. By breaking the coin into smaller pieces C. By compressing the coin with a vise
Spanish 1 Which phrase correctly completes the second sentence? El libro favorito de mi hermana es Eva Luna. __________ en la escuela. A) La leyó B) Lo
Help Me With These Please
Which of the following is a contribution Genghis Khan made?
What is a theorm called before it is proven? A. Postulate. B. Proposition. C. Contradiction. D. Tautology
Joshua is 11 years old, and his dad is 33 years old. What is the ratio of Joshua's age to his dad's age?