rickey2 rickey2
  • 02-05-2016
  • Mathematics
contestada

lydia has $20 to buy school supplies each pencil cost $0.59 and each notebooks cost $3.50 she decides that she will buy as many notebooks as she can for $12 and as many pencils as she can

Respuesta :

useless useless
  • 03-05-2016
3 notebooks and 16 pencils with $0.06 left over
Answer Link

Otras preguntas

what did the The Olmec people do?
the digestive system process food into usable and unusable materials what happens to the unusable food
8,330,000,000 written in scientific notation?
Find the roots of... X^2+10X+34
What jobs did people do in the countryside in the 1800s?
How are a sinkhole and landslide the same and different?
A deposit windblown sand is called
Being ___ person, he insisted at the conference that when he spoke he was not to be interrupted. (A) a successful (B) a delightful (C) a headstrong (D) an under
In spite of the of his presentation, many people were with the speaker’s concepts and ideas. (A) interest…enthralled (B) power…taken (C) intensity…shocked (D) g
If the function G(x) = (x - 8)2 + 6 has the same shape as F(x) = x2 + 6, how far to the right of F(x) is G(x) shifted?