Answer:
C) C₆H₁₂O₆.
Explanation:
Molecular mass = ∑(no. of atoms * atomic mass).
A) CH₂O:
molecular mass = atomic mass of C + 2*atomic mass of H + atomic mass of O = (12.0 g/mol) + (2 * 1.0 g/mol) + (16.0 g/mol) = 30.0 g/mol.
B) C₃H₈O₃:
molecular mass = 3(atomic mass of C) + 8(atomic mass of H) + 3(atomic mass of O) = 3(12.0 g/mol) + 8(1.0 g/mol) + 3(16.0 g/mol) = 92.0 g/mol.
C) C₆H₁₂O₆:
molecular mass = 6(atomic mass of C) + 12(atomic mass of H) + 6(atomic mass of O) = 6(12.0 g/mol) + 12(1.0 g/mol) + 6(16.0 g/mol) = 180.0 g/mol.
D) C₈H₁₆O₈:
molecular mass = 8(atomic mass of C) + 16(atomic mass of H) + 8(atomic mass of O) = 8(12.0 g/mol) + 16(1.0 g/mol) + 8(16.0 g/mol) = 240.0 g/mol.
So, the right choice is: C) C₆H₁₂O₆.