How much quarterly budget should be allocated for a facility that spends an average of $30,000 annually for each of its 611 inmates?

Respuesta :

Answer:

4,582,500

Step-by-step explanation:

(30,000*611)/4=4,582,500

Answer:

Quarterly budget of $4582500 must be allocated.

Step-by-step explanation:

A facility spends on its inmates of an average = $30000 annually

Number of inmates = 611

Total amount to be spent = $30000×611

= $18330000

Since there are 4 quarters in a year so quarterly budget allocated

= [tex]\frac{18330000}{4}[/tex]

= $4582500

Therefore, quarterly budget of $4582500 should be allocated.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico