contestada

A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2- ounce bottle costs $4.98. A 23.7- ounce bottle costs $6.97. Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent

Respuesta :

Answer:

the 23.7 ounce bottle is the better price because the 14.2 ounce bottle is $0.35 and the 23.7 ounce bottle is $0.29.

Step-by-step explanation:

you simply divide the cost by the ounces and get the unit price

ACCESS MORE
EDU ACCESS