Respuesta :
Answer:
$0.50
Step-by-step explanation:
We have been given that Jack sold magazine subscriptions for $2 each receiving 25% commission on his sales. We are asked to find Jack's income for each subscription.
Jack's income for each subscription will be equal to 25% of $2.
[tex]\text{Jack's income}=\$2\times \frac{25}{100}[/tex]
[tex]\text{Jack's income}=\$2\times 0.25[/tex]
[tex]\text{Jack's income}=\$0.50[/tex]
Therefore, Jack's income for each subscription will be $0.50.