elliemokry
elliemokry elliemokry
  • 21-05-2019
  • Mathematics
contestada

HELP PLZ I WILL GIVE BRAINLIEST! Cherries cost $4/lb. Grapes cost $2.50/ lb. You can spend no more than $15 on fruit and you need at least 4lb in all. Write a system of equations using inequalities.

Respuesta :

olivia981 olivia981
  • 21-05-2019

y ≤ - 1.6x + 6   and pounds inequality:  y ≥ - x - 4. 

Answer Link

Otras preguntas

An international treaty banning the import of diamonds is most likely to hurt the country of Mexico Sweden Australia Botswana
Explain the motives behind English expansion to the North American continent
x + 7x - 2 equals -20
A woman treated her home with a pesticide that kills spiders. The first application killed 78% of the spiders. Two months later she applied the pesticide again,
What role did temples play in sumerian society
what is 5 to the power of 3 multiplied by 5 to the power of 4 divided by 5 to the power of 2?
European monarchs who wanted to enrich their countries by exporting more than they imported practiced the economic policy known as __________. capitalism feudal
is 6 players to one ball a ratio
can you help me make an acrostic poem for the word Fossil?
In which situation is a historian using a secondary source to learn about U.S. president Bill Clinton?