Tygii
contestada

How to do it? Its URGENT​!!!I need it right now!!!?!? I will give 10 points! Pls!!!

How to do it Its URGENTI need it right now I will give 10 points Pls class=

Respuesta :

A manufacturer sells an item to an agency at a profit of 25%. The agency sells the item to a shopkeeper at 10% profit and shopkeeper sells the item at a profit of 20%. If the selling price of the item is $594, find the manufacturing price.

Answer: $360

Step-by-step explanation:

Let Mp the manufacturing price.

First step:

Manufacturer sells at a profit of 25% = Mp + Mp·0.25 = Mp·1.25

Second step:

Agency sells at a profit of 10% = 1.25Mp + 1.25Mp·0.10 = Mp·1.375

Third step:

Shopkeeper sells at a profit of 20% = 1.375Mp + 1.375Mp·0.20 = Mp·1.65

Then the final price = 1.65·Mp

1.65Mp = $594

Mp = $594/1.65 = $360 ►Manufacturer price

Answer: $360

Verification

Manufacturer sells at a profit of 25% = 25/100 = 0.25:

$360 + $360·0.25 = $360(1 + 0.25) = $360 + $90 = $450

Agency sells at a profit of 10% = 10/100 = 0.10:

$450 + $450·0.10 = $450(1 + 0.10) = $450 + $45 = $495

Shopkeeper sells at a profit of 20% = 20/100 = 0.20

$495 + $495·0.20 = $495(1 + 0.20) = $495 + $99 = $594 Checked!

[tex]\textit{\textbf{Spymore}}[/tex]

ACCESS MORE