abigailnowicki5 abigailnowicki5
  • 29-04-2016
  • Mathematics
contestada

Jesse buys 7 granola bars for $3.15. Caroline purchases 13 granola bars for x. if the unit price remains the same, what is the value of x?

Respuesta :

nathan127
nathan127 nathan127
  • 29-04-2016
First we find the price of 1 granola bar:

$3.15 / 7 granola bars  = $0.45 per granola bar

13 granola bars * $0.45 each = x
13 * 0.45 = $5.85
x = $5.85
Answer Link

Otras preguntas

Will someone please explain how to do -(7c-18)-2>0 Step for step??? I don't understand how to.
Carine is 7 years older than her brother. Three years ago, their total age was 43 years. What will be Carine's age in 12 years' time?
Eddie is 7 years older than Brian.  If Brian is x years old, then how old was Eddie 11 years ago?
Are pansies monocots or dicots?
what is an integral part of blood, which carries nutrients to all parts of the body
Manuela planted 5 patches of beans Each patch had 8 rows of 27 beans plants. How many bean plants are in each patch? How many bean plants did Manuela plant in a
Calculate how much work you need to move the 130 N trunk to a ledge 2 m above.
What are two numbers that add up to 70 without regrouping?
solve y+4x=12 3y=8-12x
why is 743 a prime number