Respuesta :

Answer:

S =  264π m²

Step-by-step explanation:

Left cone

= π(6)(8)

= 48π m²

Central cylinder

= 2π(6)(14)

= 168π m²

Right cone

π(6)(8)

= 48π m²

Surface area = 48π + 168π + 48π = 264π m²

The surface area of the composite figure is 264π [tex]m^{2}[/tex]

How to find the surface area of a composite figure?

r = 6m

h = 14m

l = 8m

The curved surface area of the cylinder = 2πrh

= 2*[tex]\pi[/tex]*6*14

=168π [tex]m^{2}[/tex]

The curved surface area of the cone = πrl

=π*6*8

=48π [tex]m^{2}[/tex]

The total surface area of the composite figure  

= CSA of cylinder + 2( CSA of cone )

= 168π + 2*48π

=168π + 96π

= 264π [tex]m^{2}[/tex]

Therefore, option S =  264π [tex]m^{2}[/tex]  is the correct answer

To learn more about composite figure, refer:

https://brainly.com/question/21135654

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico