Answer:
[tex]4.70\cdot 10^{14} Hz, 3.08\cdot 10^{14} Hz[/tex]
Explanation:
The frequency of a light wave is given by:
[tex]f=\frac{c}{\lambda}[/tex]
where
[tex]c=3.0\cdot 10^8 m/s[/tex] is the speed of light
[tex]\lambda[/tex] is the wavelength
For the red light emitted by the diode,
[tex]\lambda = 638 nm=6.38\cdot 10^{-7}m[/tex]
So, the frequency is
[tex]f=\frac{3.0\cdot 10^8 m/s}{6.38\cdot 10^{-7} m}=4.70\cdot 10^{14} Hz[/tex]
For the infrared light emitted by the diode,
[tex]\lambda = 974 nm=9.74\cdot 10^{-7}m[/tex]
So, the frequency is
[tex]f=\frac{3.0\cdot 10^8 m/s}{9.74\cdot 10^{-7} m}=3.08\cdot 10^{14} Hz[/tex]