1)The difference in the amount of interest accrued between the credit card and savings account is $18.41.
2) Interest we could save by paying $500 instead of $250 is $2.19.
Balance of credit card on which interest will be levied =$1,842.66-$250
Balance of credit card on which interest will be levied =$1592.66
The Interest levied on $1592.66= 1592.66*14.5/100* 1/12
The Interest levied on $1592.66 = $19.24
Simple interest is a method to calculate the amount of interest charged on a sum at a given rate and for a given period of time.
Simple interest on $250 for a month= 250*4* 1/12 * 1/100
Simple interest on $250 for a a month= $0.83
The difference in the amount of interest accrued between the credit card and savings account = $19.24 - $0.83 = $18.41
Had we paid $500 instead of $250, the balance on which interest would have been levied = $1,842.66-$500 = $1342.66
The Interest levied on $1342.66= 1342.66*14.5/100* 1/12 = $16.22
So, interest saved = $18.41 - $16.22 =$2.19
Therefore, The difference in the amount of interest accrued between the credit card and savings account is $18.41.
2) Interest we could save by paying $500 instead of $250 is $2.19.
To get more about simple interests visit:
https://brainly.com/question/2294792