Respuesta :
Answer:
$0.70/pen; 3 pens for $2.10.
Step-by-step explanation:
(a) Find the unit rate (cost per pen):
$2.80
----------- = $0.70/pen
4 pens
(b) Find the cost of 3 pens. To do this, mult. the unit rate by 3:
$0.70
----------- * 3 pens = $2.10
pen
It is 70 cents per pen because to find one pen, you do $2.80 divided by 4. To find three pens, you times the answer of 2.80 divided by 4, which is 0.70, by 3.