Respuesta :

Molarity=Moles of solute

Volume of SOLUTION

And we get an answer with units, mol⋅L−1

Explanation:

So all we need to do is to set up this quotient. You have been given the amount of solute in moles, and the volume of solution.

So, Molarity=3⋅mol

4⋅L. =??mPol⋅L−1?In 1L of this solution, what is the mass of the NaCl solute?

M= 3 Moles/ 12 Liters = 0.25 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS