codytomas6478
codytomas6478 codytomas6478
  • 29-03-2019
  • Mathematics
contestada

Leila knitted scarves for birthday presents. The wool she used to make 12 scarves cost $30. On average, what the cost per scarf?

Respuesta :

annamatullo
annamatullo annamatullo
  • 29-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

30 divided by 12 equals 2.5 so cost would be $2.50

Answer Link

Otras preguntas

Southern california beaches would have more sand if __________.
Can somebody please help me
What is the main idea of this excerpt from Abraham Lincoln’s First Inaugural Address? Apprehension seems to exist among the people of the Southern States that
At what height does a 1000-kg mass have a potential energy of 1J relative to the ground? Be sure to show all work to support your answer.
is qrs congruent to tuv if so name the postulate that applies
which choice could be the equation of a line parallel to the line represented by this equation 3x-2y=6 A) 2x-3y=6 B ) y=3/2x+4 C) 5x-y=-2 D) y=2/3x-8
This document was the first recruitment poster for U.S. naval sailors, used to draw new sailors into the Revolutionary cause. Based on the language in this post
Steve is giving a speech to the student council and he notices that his audience has lost interest in what he is saying. Which of the following options would he
Doing a practice exam... 12) Write three statements to print the first three elements of vector runTimes. Follow each with a newline. Ex: If runTime = {800, 775
Hello, I need some help with composite functions. g(x) = x + 5 h(x) = x^2 Find x, if hg(x) = h(x) Please provide proper steps inside of direct answer, thank you