Respuesta :

Answer:

3695.5 m

1530.73 m

Step-by-step explanation:

Given in the question,

The distance probe travels at an angle of depression 67.4 from the ship to the ocean surface = 4000m

We will use trigonometry identities

sinФ = opposite / hypotenuse

cosФ =  adjacent/ hypotenuse

1)

distance of probe from top of sea to surface = x

cos(90 - 67.5) = x / 4000

x = 3695.5 m

2)

horizontal distance from ship to probe  = y

sin(90-67.5) = y / 4000

y = 1530.73 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS