Respuesta :

Answer:

12km

Step-by-step explanation:

this really is actually kind of simple so it takes shawn 6 hours to get there at a speed of 2 kilometer per hour so you take the time and you X it by the speed therefor 6 X 2 = 12 and that would be your answer

Answer:

The distance would be 12 kilometers.

Step-by-step explanation:

Since,

[tex]Speed = \frac{Distance}{Time}[/tex]

[tex]\implies Distance = Speed\times time[/tex]

Here,

Speed of Shawn = 2 kilometers per hour,

Time taken by him = 6 hours,

Hence, the distance between Shawn's house and Susan's house

= 2 × 6

= 12 kilometers.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico