Respuesta :
Answer: 275%
Step-by-step explanation:
Given : The current weight of the puppy : 2,250 grams
The weight of the puppy at the last visit = 600 grams
Increase in weight :-
[tex]2250\text{ grams}-600\text{ grams}=1650\text{ grams}[/tex]
Now, the formula to calculate the percentage increase is given by :-
[tex]\dfrac{\text{Increase in quantity}}{\text{Previous quantity}}\times100[/tex]
The percentage increase in weight is given by :-
[tex]\dfrac{1650}{600}\times100=275\%[/tex]
Hence, the percent increase in the puppy's weight = 275 %.