YELI12 YELI12
  • 28-03-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34

Respuesta :

davidanaya111 davidanaya111
  • 28-03-2019

Answer:

1oz cost $0.39 which will be the unite rate

Step-by-step explanation:

Answer Link
iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 28-03-2019

Answer:

$0.39 per oz

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{6}{2.34} =\frac{1}{x} \\\\6x=2.34\\\\x=\frac{2.34}{6} \\\\x=0.39[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

2(3v + 4) + 5(2v − 3) =
what are the respective coefficients needed to balance the equation below _N2(g) + _H2(g) --> _NH3(g)
please help if you know all 4
During a chemical reaction, 25g of a solid is reacted with 15g of a liquid. The reaction bubbles and produces a lot of gas. After the reaction is over a scienti
Which of the following is not made of DNA? O chromatids O chromosomes centromeres O chromatin
Which has the greatest long-term impact on local water availability? A. runoff B. climate C. pollution
Points=15 have a good day
What is the median value of the data set shown on the line plot? HELP ASAP
Figure of speech is used in this text? en Isabelle first joined the track team, she was afraid of jumping, but she got ove at hurdle.​
can sum1 help me pls