hahahahahahaha7 hahahahahahaha7
  • 20-03-2019
  • Mathematics
contestada

Gina bought 4 photo albums and 16 pens for $72. A photo album costs 5 times as much as a pen. Find the cost of a pen

Respuesta :

Aramusha
Aramusha Aramusha
  • 20-03-2019

A pen is $2. Using substitution, this is how you solve the system of equations

Let a represent the cost of a photo album and let p represent the cost of a pen.

Ver imagen Aramusha
Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 20-03-2019

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Represent the cost of a single photo album by a and the cost of a single pen by p.  Then:

4a + 16p = $72, and a = 5p.  Substituting 5p for a in 4a + 16p = $72, we get:

4(5p) + 16p = $72, or 16p = 36p = $72.  Thus, p = $2.

A pen costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

solve for t d=(1/2) at^2
compare the invention of the atlatl withthe invention of the bow and arrow, cannon, machine gun, and combat aircraft. discuss impacts of these in their times.
what is difference between kilowatt and kilowatt hour?
I am looking for the square root of 5184 Thanks.
What is the answer to 5x-7y=14
A fair coin is tossed 5 times. What is the probability of obtaining exactly 3 heads.
how can the boiling point of a liquid be raised without adding soluble impurity?
Find the value of:[tex] 27x^{3}+8 y^{3} [/tex] if 3x+2y = 20 and xy = [tex] \frac{14}{9} [/tex]
what is difference between kilowatt and kilowatt hour?
State whether the equation is a linear equation in one variable or not. –2x(–2 – x) = x + 1