sofoyoyo9834 sofoyoyo9834
  • 20-03-2019
  • Mathematics
contestada

Gerry is shopping for clothes at the mall.He buys 4 new shirts for $6.00.What is the unit rate for the shirts

Respuesta :

lilymaee66
lilymaee66 lilymaee66
  • 20-03-2019

the unit rate is 4:6

Answer Link
ogradyer
ogradyer ogradyer
  • 20-03-2019
The unit rate is $1.50 per shirt.

To find this, divide 6$ by 4 shirts to get 1.5
Answer Link

Otras preguntas

How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3