laynie79 laynie79
  • 19-03-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 muffins and 2 quarts of milk is $18. The cost of 3 muffins and and one quart of milk is $7.50. How much does 1 muffin and 1 quart of milk cost

Respuesta :

Zensu
Zensu Zensu
  • 22-03-2019

Hi, hope this helps :)

Feel free to ask me if you do not understand. I used the elimination method.

Ver imagen Zensu
Answer Link

Otras preguntas

What is 5/8+2/5 in its simplest form (thanks to all the people who helped me before with the rest of the problems I just posted you goys help a lot! ; )
What one fourth as a decimal
Do (12+6)÷2 and 12+6÷2 have the same answer? Explain why.
Do (12+6)÷2 and 12+6÷2 have the same answer? Explain why.
Cotton balls could be used to represent clouds because of their white color and appearance of texture. Which of these other things could be modeled using cotton
How have computer models expanded biological research?
Blank teaches that sorrow pain and poverty are caused by attachment to possessions and things of this world
The nearest hundredth of 76
if y=14 when x=8 find y when x=12
What is the day after Halloween called? a. All Sinners’ Day b. All Saints’ Day c. After Hallow’s Day d. Hallowmass