smartestgirlever2
smartestgirlever2 smartestgirlever2
  • 21-04-2016
  • Mathematics
contestada

Esmeralda bought " p" pounds of peanuts at $3 per pound and " a" pounds of almonds at $6 per pound . write an algebraic expression for the cost of Esmeralda's purchase.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-04-2016
 answer would be 3p+6a
Answer Link

Otras preguntas

Help!! I don’t know
Please answer w/ an explanation of number system. Also tell me if you want to do my Khan Academy
Please help! Will give brainly. Which product is missing from the Kreb's cycle? Pyruvate + Oxygen → _________ + 2 ATP
Jose reads 45 pages of his novel in a 3 hours. At that rate, how many pages would he read in 5 hours
find the area of the triangle 9yd 3yd 8 yd
Grandma baked 96 cookies and gave them to her grandchildren. One of the grandchildren, cindy, received c fewer cookies than she would have re ceived had all of
The devshirme System was created in order to
which is the better buy $12 for 4 rentals or $11 for 3 rentals
Four acids are analyzed and there KA values are determined which of the following values represents the strongest acid
Two mnemonics devices of my own pls help can’t be online??