abbsmoney abbsmoney
  • 20-04-2016
  • Mathematics
contestada

Rhonda bought 1 3/5 pounds of peaches for $0.60 and 3 1/2 pounds of apples for $1.75. Which fruit costs more per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-04-2016
$1.75/3.5 = .50 per lbs
$.6/1.6 = .375 per lbs

The apples cost more per pound
Answer Link

Otras preguntas

The foundation of all cultures is __________, which enables people to express all aspects of culture through word meanings and symbols. language sociology cultu
who was Mukesh? what was his ambition ?​
1. -4+(-5) * 2. -8-(-2) * 3. -8-(4) * 4. -5+(-9) *
What is the the wavelength of light with a frequency of 230 Hz??
How does Smoking harm lung?​
7 days 3 hours 20 minutes - 4 days 9 hours 31 minutes
What can you infer about the sick women and her children from this text
This picture is located in africa. The land is deprived of rainfall and people are starving and beg for water. The people and land are suffering from a: *
write down the value of the digits 5 in 75389 write your answer in words​
When I go to that part of the country, I shall visit your brother’s grave and write to you.” A few weeks after the narrator’s departure, Maggie receives a lette