Rhonda bought 1 3/5 pounds of peaches for $0.60 and 3 1/2 pounds of apples for $1.75. Which fruit costs more per pound?

Respuesta :

$1.75/3.5 = .50 per lbs
$.6/1.6 = .375 per lbs

The apples cost more per pound
ACCESS MORE