Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 20-04-2016
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.

Respuesta :

GeneralKnowledge GeneralKnowledge
  • 20-04-2016
The unit rate is the cost of one unit. If we know that 12 soaps cost $8.84, then by dividing the total cost by the number of soaps, we can find how much each soap costs.

$8.84 / 12 soaps = $0.74 per soap
Answer Link

Otras preguntas

Currently, the western margin of the North American plate is: a) an active plate margin, b) passive plate margin, c) transform margin c) a failed rift.e Evidenc
What was the purpose of the Jamestown colony
A scuba diver dove 18 ft below the surface to observe a school of fish. Then he dove another 24 ft to the bottom. If he started at sea level. what was his eleva
What is located at the 180th degree meridian line
What element is needed for strong bones and teeth
A nature of a substance with pH 7.5
The table shows the results of a survey givento 500 international travelers. Based on thedata, which statement is true?Vacation PlansDestinationPercentThe Tropi
math need helppppp pleaseeee​
What are the five parts of the first amendment
Which are the boilding blocks of minerals A. Electrons B. Rocks C. Isotopes D. Elements