livyyanga1738
livyyanga1738 livyyanga1738
  • 20-04-2016
  • Mathematics
contestada

Jose worked n hours at $8.75 per hours. he made a total of $61.25. write an expression that represent the total number of hours Jose worked.

Respuesta :

IneedHelp00 IneedHelp00
  • 20-04-2016
8.75n=61.25


In order to solve it, you have to divide 61.25 by 8.75 in order to get your answer. 
Answer Link

Otras preguntas

Sigma Corporation applies overhead cost to jobs on the basis of direct labor cost. Job V, which was started and completed during the current period, shows charg
Match each problem to its solution 8,8.2,9,56.25
HELP ME!!!!Question 13 of 25 What is the approximate value of tan B? h 17.46 16 A. 2.29 B. 0.40 C. 0.44 D. 0.92
An ordinary (fair) die is a cube with the numbers 1 through 6 on the sides (represented by painted spots). Imagine that such a die is rolled twice in succession
Which of the following would best be mined using Hydraulic Mining? Select one: O a. Placer Deposits O b. Magmatic Deposits O c. Hydrothermal Deposits O d. Resid
Hey, guys help me answer!
Part A In the table, identify four to five details that reflect the most important parts of the excerpt from Rogue Heart. Then paraphrase these details in your
can someone please give me a quote from the text ‘Calypso Borealis’ by John Muri that shows an example of personification & a explanation !
Economists began to think of the national economy. They talked of how the nation could develop and what economic measure could help forge this nation together.
The cost of 25 apples is $18.50. What is the cost of one apple