madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Do warehouse laborers require college training?
Characteristics such as a widow's peak or attached earlobes are determined by the genetic code.which components of dna are referred to as the genetic code
Which of these formulas represents 1 atom of sodium (Na) chemically combined with another element? A. PbS B. NaCl C. 2NaOH D. Na2H3IO6
how knowledgeable about the field were paleontologist of this time
Solve by substitution x-y=12 x+y=18
9. What is the correct internal temperature for cooking rare beef roasts?
Why did professor mcgonagall take the firebolt away from harry?
I’m not sure if it would be A or B, Does anyone know?
How many atoms of fluorine are present in a molecule of carbon tetrafluoride, cf4?
Wellness is a daily struggle that is influenced by __________.