Squadgoals247
Squadgoals247 Squadgoals247
  • 27-02-2019
  • Mathematics
contestada

Ana went to the grocery store and bought 3 apple pies from the bakery for $27.30. What is the unit price for each pie?

Respuesta :

mckenna62
mckenna62 mckenna62
  • 27-02-2019
27.30/3 = x/1

then divide both sides by 3
27.30 divided by 3 is 9.1

therefore, the answer is $9.10
Answer Link

Otras preguntas

Pauline sits near the snacks in the office. There are 555 flavors of chocolate, and she wonders if some flavors get chosen more than others. She plans to record
The two types of reproduction are and
Jaine has saved 7 times as much money as Jared has saved. Jaine has saved $378. How much money has Jared saved?
The longest vein of the body is the ___________ vein.
write the equation of the line that passes through the point of (2,-1) and has a slope of -3​
Help help math math ASAP ASAP
Which statement accurately reflects George Washington's role as commander of the Continental Army? A. He never experienced being a soldier or leading troops in
when did dinos die? when tell me please​
Solve for x. Assume that lines which appear to be tangent are tangent.
When the volume of a gas is changed from 1146 mL to 765 mL, the temperature will change from __ K to 640 K