573589
573589 573589
  • 22-02-2019
  • Social Studies
contestada

If the price is $3.00 per frisbees, buyers would buy ____
and sellers would sell ____ frisbees.

If the price is 300 per frisbees buyers would buy and sellers would sell frisbees class=

Respuesta :

PTCharm
PTCharm PTCharm
  • 23-02-2019

Due to the increase in cost of manufacturing Frisbees, the quantity supplied falls to 150 million. If the price is still $3.00 per frisbees, buyers would buy 200 units but sellers would sell 150 frisbees. The new equilibrium should've been at $4.00.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

GETS BRAINILIST!!!!!What is the landform in the image? Image of a large area of flat or gently rolling land with low relief Dune Hill Lake Plain
what plan for the south did president lincoln start working on before the civil war had endend?
What happens as electrons in the electron transport chain release their energy? Hydrogen ions (H) are formed from water. ADP is converted to ATP. Proteins are c
What is the answer to 53
Given the equation y = -6x + 7, what is the y- intercept?
PLEASE HELP! Will make correct answer brainliest
Why did the style of Mount St Helen's eruptions change from explosive to effusive?
Question progress Homework Progress The ratio 8:2 in its simplest form is
Question 1 Answer the following question related to the passage titled "US teen died after drinking caffeine too quickly": Which statement from the article coul
Bullets from two revolvers are fired with the same velocity. The bullet from gun #1 is twice as heavy as the bullet from gun #2. Gun #1 weighs three times as mu