Respuesta :

If you mean it costs $1.49 to buy 10 items, then the unit rate is $0.15 or 15 cents

This is because you divide 1.49 over 10 like so: 1.49/10 = 0.149, then round this to the nearest penny to get 0.15

0.15 dollars = 15 cents

so basically whatever this item is, it costs 15 cents per item

0.149




You can find that by dividing 1.49 by 10 to see how many one so the answer is 0.149
ACCESS MORE