A nurse is preparing to administer ampicillin 500 mg in 50 ml of dextrose 5% in water (d5w) to infuse over 15 min. the drop factor of the manual iv tubing is 10 gtt/ml. the nurse should set the manual iv infusion to deliver how many gtt/min? (round the answer to the nearest whole number. use a leading zero if it applies. do not use a trailing zero.)

Respuesta :

Given:

Volume to be infused = 50 ml

Time period = 15 min

Drop factor = 10 gtt/ml

To determine:

Flow rate in gtt/min

Explanation:

Flow rate = volume infused * drop factor/time

                = 50 ml * 10 gtt.ml-1/ 15 min = 33.33 gtt/min

Ans: Flow rate = 33 gtt/min

The study of chemicals is called chemistry. There are two types of solution in the chemistry and these are acid and base.

The correct answer is 33.33

What are moles?

  • The mole is the base unit of the amount of substance in the International System of Units.
  • It is defined as exactly 6.02214076×10²³ elementary entities, which may be atoms, molecules, ions, or electrons.

The data is given as follows:-

  • Volume to be infused = 50 ml
  • Time period = 15 min
  • Drop factor = 10 gtt/ml

The formula is as follows:-

Flow rate = [tex]volume\ infused * drop\ \frac{factor}{time}[/tex]

[tex]= 50 ml * 10 gtt.ml-1/ 15 min = 33.33 gtt/min[/tex]

Hence, the correct answer is 33.33

For more information about the question, refer to the link:-

https://brainly.com/question/15209553

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico