Respuesta :

Answer:

h = 3V / (pi r^2)

Step-by-step explanation:

V = 1/3 pi * r^2 h

Multiply each side by 3

3V = 3*1/3 pi * r^2 h

3V =  pi * r^2 h

Divide by pi r^2

3V / pir^2=  pi * r^2 h/ pi r^2

3V / pi *r^2= h

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico