Answer:
2500 J
Explanation:
The first law of thermodyniamics states that:
[tex]\Delta U = Q-W[/tex]
where
[tex]\Delta U[/tex] is the change in internal energy
Q is the heat absorbed by the system
W is the work done by the system
in this problem, Q=1000 J and W=500 J, so we have
[tex]\Delta U=1000 J-500 J=500 J[/tex]
Since the initial internal energy is [tex]U_i = 2000 J[/tex], we the final energy is given by:
[tex]\Delta U=U_f -U_i\\U_f = U_i + \Delta U=2000 J+500 J=2500 J[/tex]