Answer:
The right option is A) 0.72%
Step-by-step explanation:
We have given,
Number of shares = $100
Park stock per share = $52.89
Total parks stock = 100×52.89 = $5289
Since company paid annual dividends of $0.38 per share.
Total annual dividend company paid = 100×0.38 =$38
Total annual yield in % = [tex]\frac{38}{5289} *100[/tex] = 0.718 % ≈0.72%
Hence the right option is A) 0.72%