contestada

A rocket starts from rest and moves upward from the surface of the earth. For the first 10.0 s of its motion, the vertical acceleration of the rocket is given by ay = 12.80 m/s32t, where the +y-direction is upward.

(a) What is the height of the rocket above the surface of the earth at t = 10.0 s?

b) What is the speed of the rocket when it is 325 m above the surface of the earth?

Respuesta :

(a) What is the height of the rocket above the surface of the earth at t = 10.0 s?


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico