tot92
contestada

the price of two pears and 6 apples is $14 the price of 3 pears and 9 apples is $21 can you determine the unit prices for pear and apples?Explain.

Relax

Respuesta :

Yes! You can use x for the price of a pear and y for the price of an apple. You can write the equations 2x+6y=14 and 3x+9y=21. You then can solve them like a systems of equations.
U can use x for a price