Respuesta :
. The energy of shells in a hydrogen atom is calculated by the formula E = -Eo/n^2 where n is any integer, and Eo = 2.179X10^-18 J. So, the energy of a ground state electron in hydrogen is:
E = -2.179X10^-18 J / 1^2 = -2.179X10^-21 kJ
Consequently, to ionize this electron would require the input of 2.179X10^-21 kJ
2. The wavelength of a photon with this energy would be:
Energy = hc/wavelength
wavelength = hc/energy
wavelength = 6.626X10^-34 Js (2.998X10^8 m/s) / 2.179X10^-18 J = 9.116X10^-8 m
Converting to nanometers gives: 91.16 nm
3. Repeat the calculation in 1, but using n=5.
4. Repeat the calculation in 2 using the energy calculated in 3.
Answer:
The value of ionization energy is [tex]8.716\times 10^{-23} kJ[/tex].
Explanation:
[tex]E_n=-13.6\times \frac{Z^2}{n^2}eV[/tex]
where,
[tex]E_n[/tex] = energy of [tex]n^{th}[/tex] orbit
n = number of orbit
Z = atomic number
We are given: Z = 1 , n= 5
[tex]E_5=-13.6\times \frac{1^2}{5^2}eV=-0.544 eV[/tex]
Z = 1 , n = ∞
[tex]E_{\infty }=-13.6\times \frac{1^2}{(\infty )^2}}eV=0 eV[/tex]
Ionization energy to ionize the hydrogen atom where electron is present in n=5 initially will equal to the difference between energy of electron at infinity from the energy of electron at n = 5 energy level.
[tex]I.E=E_{\infty }-E_5[/tex]
[tex]=0 eV-(-0.544 eV)=0.544 eV[/tex]
[tex]1 eV= 1.60218\times 10^{-22} kJ[/tex]
[tex]0.544 eV=0.544\times 1.60218\times 10^{-22} J=8.716\times 10^{-23} kJ[/tex]
The value of ionization energy is [tex]8.716\times 10^{-23} kJ[/tex].