Answer:
320
Step-by-step explanation:
Let C = the number of cars in the lot.
%of red cars = number of red cars/number of all cars × 100 %
5 = 16/C × 100 Multiply each side by C
5C = 1600 Divide each side by 5
C = 320
There were 320 cars in the parking lot.