Respuesta :

Answer:

1.80 dollars per kilogram of candy.  

Step-by-step explanation:

How to get this is simple and you will use it later in life, you take the price of the candy you paid for, then you divide it by the amount in pounds, or kilograms, to get the price per pound.  


2.25 / 1.25 = 1.80


Cheers!

Answer:

$1.80 per kilogram

Step-by-step explanation:

1 1/4=1.25

2.25/1.25=1.80

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico