Can someone pls help me I don’t know how to do this?!

Answer:
Step-by-step explanation:
The formula of a volume of a cone:
[tex]V=\dfrac{1}{3}\pi r^2H[/tex]
r - radius
H - height
We have r = 3 ft and H = 10 ft. Substitute:
[tex]V=\dfrac{1}{3}\pi(3^2)(10)=\dfrac{1}{3}\pi(9)(10)=\pi(3)(1)=30\pi\ ft^3[/tex]
[tex]\pi\approx3.14[/tex]
Therefore
[tex]V\approx30\cdot3.14=94.2\ ft^3\approx94\ ft^3[/tex]