Alison bought 12 shares in The Toy Company when it cost $27. She is planning on selling her shares and they currently cost $39.50. What is the percent increase in sale price (round to the nearest precent)?

Respuesta :

Answer:

This would be a $150 increase

Step-by-step explanation:

In order to find the increase in price, we need to determine the overall costs for buying and selling. In order to do that, multiply the number of shares by the cost per share.

12 * $27 = $324

12 * $39.50 = $474

Now to find the difference, we subtract the old amount from the new amount.

$474 - $324 = $150

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico