Respuesta :

738.1146 grams, your're welcome

Answer:

738 grams

Explanation:

As2S3 is called Arsenic Sulfide.

The formula needed here is

Number of moles (n) = m ÷ mm

where m = mass of the substance/compound

        mm = molar mass of the same substance/compound

Here, the number of moles has been given to be 3 moles, we can determine the molar mass of the substance from the chemical formula given, hence our unknown is the mass of the compound .

Molar mass of Arsenic (As) is 75 g/mol while that of Sulfur is 32 g/mol.

Hence, the molar mass of the compound; As2S3 will be

(75 x 2) + (32 x 3) = 246 g/mol

From the formula given earlier, we can deduce that mass of As2S3 will be number of moles multiplied by molar mass of As2S3

m = n x mm

m = 3 x 246

m = 738 grams

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico