Answer: B.25%
Step-by-step explanation:
We know that the area of a circle is given by ;-
[tex]A=\pi r^2[/tex], where r is the radius of the circle.
Given: The radius of the X region = 2 inches
Then, the area of the X region will be :
[tex]A_1=\pi(2)^2=4\pi\text{ inches}^2[/tex]
The radius of the entire target region = 4 inches
Then, the area of the entire target region will be :
[tex]A_2=\pi(4)^2=16pi\text{ inches}^2[/tex]
Now, the probability that it hits the yellow region X is given by ;-
[tex]\text{P(X region)}=\dfrac{A_1}{A_2}=\dfrac{4\pi}{16\pi}=0.25[/tex]
In percent, the probability that it hits the yellow region X[tex]=0.25\times100=25\%[/tex]