Respuesta :

Explanation:

It is known that one cubic centimeter equals 1000 microliter.

Therefore, convert [tex]9.29 \times 10^{-24} cm^3[/tex] into microliter as follows.

                  1 cm^{3} = 1000 microliter

               [tex]9.29 \times 10^{-24} cm^3 = 9.29 \times 10^{-24} cm^3 \times 1000 microliter/cm^{3}[/tex]

                                   = [tex]9290 \times 10^{-24}[/tex] microliter

Thus, we can conclude that  [tex]9.29 \times 10^{-24} cm^{3}[/tex] equals [tex]9290 \times 10^{-24} microliter[/tex].

Answer: The volume of vanadium atoms in microliters will be [tex]9.29\times 10^{-21}\mu L[/tex]

Explanation:

We are given volume of a vanadium atom which is [tex]9.29\times 10^{-24}cm^3[/tex] and we need to convert it into microliters.

For this, we will use the conversion factor:

[tex]1cm^3=1000\mu L[/tex]

Converting this quantity into microliters by multiplying it with 1000, we get:

[tex]9.29\times 10^{-24}\times 1000=9.29\times 10^{-21}\mu L[/tex]

Hence, the volume of vanadium atoms in microliters will be [tex]9.29\times 10^{-21}\mu L[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico