Answer: c. R = 0.2L ; R =0 .2
Step-by-step explanation:
Given: When length of wire is [tex]L_1=[/tex] 10 units, then resistance of wire [tex]R_1=[/tex]=2 ohm
When length of wire is [tex]L_2=[/tex]15 units, then resistance of wire [tex]R_2=[/tex]=3 ohm
Since, the resistance (R) in a wire increases when the length of the wire (L) increases. Therefore, they are directly proportional.
[tex]\frac{R}{L}=\frac{R_1}{L_1}[/tex]
[tex]\frac{R}{L}=\frac{2}{10}\\\Rightarrow\ R=0.2L[/tex]
Now, for Length L=1 unit, we have
[tex]R=0.2(1)=0.2[/tex]