contestada

Fifteen percent of the pigment in paint color A is black. Sixty percent of the pigment in paint color B is black. An unknown amount of paint color B is mixed with 40 ml of paint color A, resulting in a paint that contains 25% black pigment. Which equation can be used to solve for x, the total amount of paint in the mixture of the two colors?

Respuesta :

The  equation that can be used to solve for x, the total amount of paint in the mixture of the two colors is: 0.15(40) + 0.6(x - 40) = 0.25(x).

Equation

Solve for x

6+0.6x - 24=0.25x

Rearrange

0.35x=18

Divide both side by 0.35x

x=18/0.35

x=51.43

Inconclusion the  equation that can be used to solve for x, the total amount of paint in the mixture of the two colors is: 0.15(40) + 0.6(x - 40) = 0.25(x).

Learn more about equation here:https://brainly.com/question/2972832

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico