lovemichelle638 lovemichelle638
  • 29-01-2019
  • Mathematics
contestada

You can buy a 20 pound bag of dog food for $35. What is the cost per pound?

Respuesta :

breannaasmith1122 breannaasmith1122
  • 29-01-2019

Answer:

1.75

Step-by-step explanation:

divide 35 by 20

Answer Link
mayormaynotbe
mayormaynotbe mayormaynotbe
  • 29-01-2019

Answer:

The cost per pound is $1.75.

Step-by-step explanation:

I feel like the best way to solve this is through ratios.

Write what we know and what we have to find out:

[tex]\frac{20}{35} *\frac{1}{x}[/tex]

Cross multiply:

35 * 1 = 35

Now divide:

35/20 = 1.75

The cost per pound is $1.75.

Answer Link

Otras preguntas

Find the diameter of a circle if the area is 153.86m². Use 3.14 for pi.
Question 5 unsaved the korean war was a result of: question 5 options: the united states conflict with korea after wwii the defeat of japan, who ruled korea, du
describe the ergonomic advantages of using aplastic
What can you learn about the background to the Iranian hostage crisis?
Asmine broke the antenna on her radio receiver. How will this most likely affect Jasmine’s radio?
what is a life span of a red blood cell
need help badly. been stuck on this for 20 mins.
Tom bought 3 packages of Skittles for $1.25 each. How much did he spend?
how do health product affect the overall well being of an individual
the length of the diagonal of a square prism with a base edge length of 12 in. and a height of 1 in.