A painter charges $15.53 per hour, plus an additional amount for the supplies. If he made $157.80 on a job where he worked 5 hours, how much did the supplies cost?

Respuesta :

Answer:

$80.15

Step-by-step explanation:

We can make an equation to solve this problem, that helps a lot. If h represented hours, we could make the equation 15.53h+s=157.8

Now we know that he worked 5 hours, so we can multiply 15.53 by 5 to simplify the equation.

15.53*5=77.65

So now the equation is 77.65+s=157.8.

Now, we can subtract 77.65 from both sides.

So now, our final equation is s=80.15

It cost $80.15 to buy supplies.

Hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico